24 Kas 2014
Kasım 24, 2014

Yolcu Hakları

0 Yorum

Ülkemizde son yıllarda havayolu ile seyahatlerin artmasına bağlı olarak bir bilgilenme gereği ortaya çıkmaktadır.

Bilgili yolcu , bir havayolu için her zaman avantajdır. Sanılmamalı ki havayolları meydana gelen aksaklıklarda ve gecikmelerde yolcularına sahip oldukları hakları vermekten kaçınacaktır. Talebin yapılabilmesi için önce bu hakların neler olduğuna bakalım hakkı bilmeden talep etmek ve almak zaten mümkün değildir.

“Havayolu ile Seyahat Eden Yolcuların Haklarına Dair Yönetmelik” 3 Aralık 2011 tarihli 28131 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak  1 Ocak 2012 tarihinde yürürlüğe girdi.

Bu Yönetmelik, Türk menşeli havayolu işletmelerinin Türkiye’deki havaalanlarını iniş veya kalkış noktası olarak kullandıkları tüm uçuşlara ve yabancı menşeli havayolu işletmelerinin ise Türkiye’deki havaalanlarından gerçekleştirdikleri tarifeli tarifesiz tüm uçuşlarda, ilgili uçuş için onaylanmış rezervasyonu olan ve yönetmeliğin 2. Maddesinde sözü edilen koşulları taşıyan yolculara  uygulanıyor.

HAVAYOLU İLE SEYAHAT EDEN YOLCULARIN HAKLARINA DAİR YÖNETMELİK 

YOLCU HAKLARI DEĞERLENDİRME VE UYGULAMA ESASLARI GENELGESİ

Uçuşun iptal edilmesi durumunda, yolcunun havayolu karşısında hangi haklara sahip olduğu, bu yönetmelikte açıkça düzenleniyor. Gelecek birkaç yazımı bu yönetmelikte mevcut halleri ayrı ayrı incelemeye ayıracağım. Önümüzdeki günlerde hava koşullarının ağırlaşması nedeni ile uçuş aksaklıklarının yaşanması gündeme geleceğinden aşağıdaki genel bilgileri vererek konuya bir başlangıç yapmayı uygun görüyorum.

YOLCU YÖNETMELİKTE BELİRTİLEN HALLERDE BİLET ÜCRETİNİ GERİ ALABİLİR

Uçuşun iptali durumunda ilgili yolcu öncelikle, bilet ücretini geri alma ve seyahatinin ilk başlangıç noktasına ilk fırsatta dönmeyi sağlayacak bir dönüş uçuşunun ücretsiz sağlanmasını talep hakkına sahip. Yolcu bunun yerine, en erken fırsatta son varış yerine güzergâh değişikliğinin sağlanması veya son varış yerine daha sonraki bir tarihte benzer taşıma şartları altında güzergâh değişikliğinin yapılmasını talep haklarından birini de seçebilir.(mezkur yönetmelik 9. Madde)

HAVAYOLU BAZI UÇUŞ AKSAKLIKLARINDA  ÇEŞİTLİ HİZMETLER  VERMEKLE YÜKÜMLÜ

Havayolu şirketi, uçuşu iptal edilen tüm yolculara, makul ölçüde sıcak ve soğuk içecekler, günün zamanına göre kahvaltı veya yemek ile ilave hafif ara yemeği, ayrıca süre kısıtlaması olmaksızın iki telefon görüşmesi, faks mesajı veya e-posta hizmeti teklif etmekle yükümlü.

Yolcu uçuş değişikliği hakkını kullanmışsa bedelsiz olarak, otelde veya uygun bir konaklama tesisinde konaklama; havaalanı ve konaklama yeri arasında ulaşım hizmetlerinden yararlanma hakkını da sahip.

GENEL KANININ AKSİNE METEOROLOJİK NEDENLERLE UÇUŞ  İPTALDE TAZMİNAT YOK

Yönetmelikte uçuş iptallerinde tazminatla ilgili madde 6 da hükümler  yer alıyor. Tüm tedbirleri almış olmasına rağmen olağanüstü haller sebebiyle uçuşun iptal edildiğini ispat ettiği takdirde, -ki buna  meteorolojik durumda girmekte- havayolu şirketi, sadece tazminat ödemekten kurtulur.

Havayolu şirketleri, uçuşun iptali durumunda yukarıda anılan hizmetleri, yolcularına teklif etmekle yükümlüdür. Havayolunun sunduğu bu hizmetten yararlanıp yararlanmama tamamıyla yolcunun takdirindedir.

HİZMET SUNULMAZSA DAVA AÇILABİLİR

Yönetmeliğe göre şirketlerin, yolcularına, tazminat ve hizmet hakkı kurallarını belirleyen yazılı bir bildirim sunması gerekiyor. Eğer havayolu şirketi, yönetmelik ile getirilen yükümlülüklerini gereği gibi veya hiç yerine getirmezse (hakların bildirimi, tazminat verme, hizmet sunma) yolcu, adli yargıda genel başvuru hakkının yanı sıra, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne de şikayet talebiyle  başvurabilir.

HAVAYOLLARININ İNTERNET SAYFALARINDA DETAYLI OLARAK UÇUŞ AKSAKLIKLARINDAKİ UYGULAMALARI YER ALIR

Yazımın başında haklarını bilen bilgili yolcunun havayolu şirketi tarafından da tercih edileceğini ifade etmiştim. Havayolları kendi internet sitelerinde kimi detaylı kimi sadece mevzuata atıf yaparak hangi aksaklıkta ne gibi bir düzenlemeler yaptığını alt sınır ve tanımı yönetmelikte belirtildiği şekilde düzenlemiştir.

Av.Lale Selamoğlu KAPLAN

 

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir