Türk Sivil Havacılık Kanunu 100. Maddesinde , kaptan pilotun genel yetki ve sorumlulukları düzenlenmiş ve  “Sorumlu kaptan pilot hava aracının , can ve mal güvenliğini sağlayacak surette sevk ve idaresinden birinci derecede sorumlu olup, olağanüstü durumlarda gerekli önlemleri almaya yetkilidir.” denilmektedir.

Takip eden TSHK 101.maddesinde ise “Sorumlu kaptan pilot, hava aracında emniyet ve düzenin sağlanması için önlem almaya ve bu amaçla, yolculara, personele ve hava aracında bulunan diğer kişilere emir ve talimat vermeye ve gerektiğinde bunları hava aracından çıkarmaya yetkilidir.

Kemer bağlamak neden önemlidir.

Uçuş sırasında, öngörülmeyen şartlarda aniden türbülansa maruz kalınması sonucunda , yolcuların yaralanması ve hatta ölümüyle sonuçlanan olaylar meydana gelebilmektedir. Bu nedenle , kaptan pilotun uçak motor çalıştırmadan önce kemer bağlanmasını talep etmesi uçuş emniyeti gereğidir.

Havayolları artık sadece iniş ve kalkışta değil son zamanlarda oluşan yargılamalar ve disiplin kovuşturmaları nedeni ile yapılan anonslarla “bulunulan irtifadaki hava koşulları nedeni ile , emniyetiniz için uçuş boyunca kemerlerin bağlı bulundurulmasını “ istemektedir.

Sorumlu Kaptan pilotun , yolculara kemerlerini bağlamaları talimatı, Varşova Konvansiyonu madde 20 1 fıkrada görüleceği üzere “Taşıyıcının ve adamlarının zarardan kaçınmak için gerekli tedbirleri” kapsamında kabul edilmektedir.

Kaptan pilotun, uçuş esnasında radardan veya meteoroloji raporlarında bildirilen hava şartlarına göre yolculara kemerlerini bağlamalarına rağmen ikaz etmiş olmasına rağmen kemerini bağlamayan yolcunun, uçağın maruz kaldığı türbülans veya olumsuz hava koşulları nedeniyle koltuğundan fırlayarak etrafa savrulması sonucunda yaralanması veya ölümü durumunda , kaptan pilot ve havayolu sorumlu olmayacak ve emir ve talimata uymayan yolcu sorumlu olacaktır.

Kemer bağlamayan yolcuya hangi yaptırım uygulanabilir.

Sorumlu kaptan pilotun talimatına ve kabin görevlililerinin ikazına rağmen kemerini bağlamamakta ısrar eden yolcuyu, TSHK’nun 101/1.maddesi hükmüne göre HAVA ARACINDAN ÇIKARTMAYA yetkilidir.

Yolcuların kendi güvenlikleri için oluşturulmuş emniyet kurallarına uyduğu keyifli uçuşlar olması dileği ile saygılar.

Av.Lale Selamoğlu KAPLAN

 

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir