T.C. İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından 18.07.2016 tarihinde yayınlanan Genelge ile “Ülkemizde yaşanan darbe kalkışması nedeniyle Hususi ve Hizmet Damgalı Pasaport Hamili Bulunan Çalışanların (Eş ve Çocukları dahil) bu pasaportları ile yurtdışına çıkış yapmak istemeleri halinde çeşitli kurallar getirilmiştir.

Normal Pasaport Sahipleri

Kendi işinde ve Özel Sektörde Çalışanlar: Devlet memuru olmadıklarının belgelenmesi gerekmektedir. Bunun için SGK Dökümü alınmalıdır.(e-devlet alınabilir), Ayrıca mesleği ile ilgili kimlik kartı, / Bağkur’dan alınan belge – çalışmakta olduğu firmadan görev belgesi vb yanında olması uygun olacaktır. 

Hususi (Yeşil) ve Hizmet (Gri) damgalı pasaport sahipleri:

Devlet memurluğundan emekli olanlar: Emekli olduklarına dair kimlik kartı veya belge ibraz ederek yurt dışına çıkış yapabilmektedirler. Sadece emekli emniyet teşkilatı mensubu ile eş ve çocuklarından yurt dışına çıkmalarına engel bir durum olmadığına dair belge istenecektir.

Aktif/ görevde bulunan Devlet memurları: Bağlı oldukları kurum ve kuruluşlardan yurt dışına çıkışlarında sakınca olmadığına dair belge ibraz edenler yurt dışı çıkışları yapılmakta olup, belge ibraz edemeyenlerin yurt dışına çıkışlarına müsaade edilmemektedir.

Eşinden veya ailesinden dolayı yeşil pasaport sahipleri (ev hanımı, öğrenci, özel sektörde çalışanı ve diğerleri): Devlet memuru olan eşlerin veya ailelerin çalışmakta oldukları kurum ve kuruluşlarından eşleri ve yakınları ile ilgili yurt dışına çıkmalarında sakınca olmadığı yönünde belge ile yurt dışına çıkış yapabilmektedirler.

Emekli eşinden veya ailesinden dolayı yeşil pasaport sahipleri (ev hanımı, öğrenci, özel sektörde çalışanı ve diğerleri): Emekli oldukları kurumdan temin edilecek belge ile yurt dışına çıkış yapabilmektedirler.

 

Not: Bu bilgilerden Hususi (Yeşil) ve Hizmet (Gri) damgalı pasaport sahipleri için gerekli belgeler resmi olarak yayınlanmıştır, diğer pasaport sahipleri ile ilgili bilgiler çeşitli kanallardan elde edilmektedir, değişiklik gösterebilir.

 

Kaynaklar:

http://www.pasaport.pol.tr/Duyurular/Sayfalar/YURT-DI%C5%9EI-%C3%87IKI%C5%9E-%C4%B0%C5%9ELEMLER%C4%B0.aspx

http://www.tursab.org.tr/tr/tursabdan-haberler/genel-duyurular/kamu-personelinin-yurt-disi-cikislari-hakkinda-onemli-duyuru_14870.html

http://www.tursab.org.tr/tr/tursabdan-haberler/genel-duyurular/hizmet-damgali-ve-hususi-yesil-pasaport-sahibi-vatandaslarimizin-yurtdisina-cikislari-ile-ilgili-onemli-duyuru_14869.html

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir